ΒΙΒΛΙO/ΦΙΛΜ
Ο HANNS ZISCHLER ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ: «Ο ΚΑΦΚΑ ΠΑΕΙ ΣΙΝΕΜΑ»
![Pasted Graphic Pasted Graphic](/resources/files/jpg703/_pastedgraphic-7a_695x300-formatkey-jpg-w320m.jpg)
Στο πρόγραμμα «Το σινεμά διαβάζει»
Σοβαροί λόγοι δεν επέτρεψαν στον Hanns Zischler να ταξιδέψει.
Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί με αλλαγές.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί με αλλαγές.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
«Πήγα σινεμά. Έκλαψα. …Ψυχαγωγία χωρίς όρια»
Κάφκα, Ημερολόγιο 20 Νοεμβρίου 1913
Δυο βραδιές μ’ ένα βιβλίο, πέντε ταινίες και ζωντανή μουσική από τους drog_A_tek
Ο διεθνούς φήμης ηθοποιός, συγγραφέας, δραματουργός, φωτογράφος Hanns Zischler (Χανς Τσίσλερ), γνωστός στη χώρα μας κυρίως από ταινίες των W. Wenders, J.-L. Godard, I. Szabo, C. Chabrol, Κ. Γαβρά κ.ά. έρχεται για πρώτη φορά στην Αθήνα με αφορμή το πρόγραμμα «Το σινεμά διαβάζει».
Βλ. και ιστοσελίδα: https://bit.ly/2vArXY6
![Hanns Zischler Hanns Zischler © @ Hanns Zischler : Jennifer Fey Hanns Zischler](/resources/files/jpg703/hanns_zischler_jenifer-fey_1-491-formatkey-jpg-w320m.jpg)
Περισσότερα για τον Hanns Zischler: http://www.hanns-zischler.de
Στις 24.4. ο Hanns Zischler παρουσιάζει το βιβλίο του «Kafka geht ins Kino/Ο Κάφκα πάει σινεμά» καθώς και το ομώνυμο ντοκιμαντέρ του (2002, 55´).
Ο Κάφκα ήταν ενθουσιώδης κινηματογραφόφιλος – συμπέρασμα που βγαίνει από τη μελέτη των ημερολογίων και γραμμάτων του. Αλλά και από τα μυθιστορήματα και διηγήματά του μπορούμε να συμπεράνουμε ότι ο κινηματογράφος, το νέο τότε μέσο, αποτελούσε έμπνευση για τον Κάφκα, έμπνευση για να πειραματιστεί με έναν τρόπο λογοτεχνικής αφήγησης που να είναι παρόμοιος μ’ εκείνον της κινηματογραφικής.
Ο Hanns Zischler, γνωστός για το πάθος του να εξερευνά απάτητα πεδία και να αφιερώνει την προσοχή και το ενδιαφέρον του στη λεπτομέρεια, μελέτησε για δεκαετίες τα κείμενα του Κάφκα.
Συνέλεξε φωτογραφίες, ενημερωτικά φυλλάδια των κινηματογράφων και αφίσες της εποχής του Κάφκα. Ξεφύλλισε σε βιβλιοθήκες τον τότε ημερήσιο τύπο, αναζητώντας κριτικές ταινιών. Όργωσε τα κινηματογραφικά αρχεία, βρίσκοντας ξεχασμένες κινηματογραφικές κόπιες.
Οι μελέτες του και οι έρευνές του συγκεντρώθηκαν σε μια εξαιρετικά καλαίσθητη έκδοση με πλούσιο οπτικό υλικό, η οποία αποτελεί τόσο ένα θεμέλιο λίθο στην έρευνα του Κάφκα όσο και στις απαρχές του κινηματογράφου.
Το βιβλίο εκδόθηκε πριν 20 χρόνια και έκανε πάταγο – κανείς μέχρι τότε δεν είχε σκεφτεί ότι ο διανοούμενος Κάφκα θα αγαπούσε τόσο πολύ το σινεμά που δεν έχαιρε και ιδιαίτερης εκτίμησης εκείνα τα χρόνια.
Σήμερα κυκλοφορεί πια η αναθεωρημένη και εμπλουτισμένη έκδοση «Kafka geht ins Kino/Ο Κάφκα πάει σινεμά», Εκδόσεις Galiani, Berlin 2017.
![Kafka geht ins Kino Kafka geht ins Kino](/resources/files/jpg703/book-cover_kafka-geht-ins-kino--galiani-berlin-2017_231-formatkey-jpg-default-m.jpg)
Πριν λίγο καιρό και με τη συνεργασία του Κινηματογραφικού Μουσείου του Μονάχου και του Goethe-Institut καθώς και με την υποστήριξη του Ομοσπονδιακού Πολιτιστικού Ιδρύματος της Γερμανίας εκδόθηκαν σε 4 DVD και οι ταινίες που είχε δει ο Κάφκα στο σινεμά.
Διατίθενται από την Ταινιοθήκη του Ινστιτούτου δωρεάν σε πολιτιστικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα για μη εμπορικές προβολές.
O Hanns Zischler θα παρουσιάσει μια επιλογή από αυτές στις 25/4 με ζωντανή μουσική από τους drog_Α_tek
Oι drog_Α_tek είναι μια οπτικοακουστική ομάδα που επαναπροσδιορίζει τον εαυτό της σε κάθε παράσταση.
Αυτοσχεδιάζουν με όργανα, εικόνες, συσκευές και πληροφορίες, κατασκευάζοντας δημόσιες αποσπασματικές αφηγήσεις. Τυπώνουν μουσική, αφίσες, stickers, γράφουν σε τοίχους και στο διαδίκτυο.
![Drogatek Drogatek](/resources/files/jpg703/drogatek-1_491x213-formatkey-jpg-w320m.jpg)
https://drogatek.com
https://www.facebook.com/drogatekofficial/
Λεπτομέρειες
Goethe-Institut Athen
Ομήρου 14-16
106 72 Αθήνα
Γλώσσα: Ταινίες: Με αυθεντικούς μεσότιτλους (γαλλικούς, αγγλικούς, τσέχικους) και ελληνικούς μεσότιτλους
Τιμή: Είσοδος ελεύθερη
210 3661000 progr@athen.goethe.org
Παρουσίαση/Συζήτηση: Γερμανικά/Ελληνικά με ταυτόχρονη μετάφραση