Ανοιχτή συζήτηση
ΤΟΠΙΟ KAFKA #2
![Τοπίο Κάφκα Νο 2 Τοπίο Κάφκα #2](/resources/files/jpg1302/695300---2-formatkey-jpg-w320m.jpg)
Στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων του Έτους Κάφκα / Kafka-Jahr 2024
Το Goethe-Institut Thessaloniki με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων από το θάνατο του Franz Kafka (Kafka-Jahr), διοργανώνει μια σειρά εκδηλώσεων με το γενικό τίτλο "Kafka-Talks", με ομιλίες- συζητήσεις πάνω στο έργο του σπουδαίου μοντερνιστή συγγραφέα του 20ου αιώνα.
Μέσα από ένα πολυδιάστατο καλλιτεχνικό πρόγραμμα που ενέχει θεατρικές παραστάσεις, εκθέσεις και ομιλίες- συζητήσεις, το Goethe-Institut Thessaloniki αποδεικνύει πόσο διαχρονική εξακολουθεί να είναι η προσωπικότητα και το έργο του Κάφκα μέχρι σήμερα.
ΤΟΠΙΟ ΚAFKA No.2 | Café Ypsilon
H δεύτερη διαλογική περιήγηση στο «Τοπίο Κάφκα» θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 13 Απριλίου στις 19:00 στο Café Ypsilon, Εδέσσης 5, 546 25 Θεσσαλονίκη.Συγγραφείς, ακαδημαϊκοί, πολιτικοί επιστήμονες και σκηνοθέτες επιχειρούν μια καταβύθιση στο έργο του σπουδαίου συγγραφέα. Η συνύπαρξη διαφορετικών πλευρών επαληθεύει τα πολλά και διαφορετικά «τοπία» του Κάφκα που δεν έχουν ακόμα γνωρίσει.
Συντονίστρια:
Κατερίνα Κασελίμη (ηθοποιός)
Ομιλητές:
Δημήτρης Δημητριάδης (συγγραφέας, μεταφραστής)
Δήμητρα Μήττα (συγγραφέα, δραματολόγος)
Μιχάλης Ρέμπας (φιλόλογος, συγγραφέας, πολιτικός επιστήμονας)
Στέλιος Βραχνής (σκηνοθέτης)
Είσοδος ελεύθερη
Λεπτομέρειες
'Υψιλον, Θεσσαλονίκη
Εδέσσης 5
546 25 Θεσσαλονίκη
Γλώσσα: Ελληνικά
Τιμή: Δωρεάν
2310 889 613
sotiris.stampoulis@goethe.de
Μέρος της σειράς Έτος Κάφκα