Στρογγυλό τραπέζι και προβολή ταινίας
«Ο Κάφκα και η κινούμενη εικόνα»
![Das Schloss](/resources/files/jpg1313/photo-9-le-chateau-formatkey-jpg-w320m.jpg)
Στρογγυλό τραπέζι και προβολή ταινίας «Το κάστρο» (1997) του Michael Haneke
Στο πλαίσιο του Έτους Κάφκα, η Rea Valden και η Άννα Πούπου (Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου ΕΚΠΑ) διοργανώνουν μια βραδιά με θέμα "Ο Κάφκα και η κινούμενη εικόνα" σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Γκαίτε.
19.00 Στρογγυλό τραπέζι
- Νίκος Κοσκινάς (επίκουρος καθηγητής στη Γερμανική Λογοτεχνία, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΕΚΠΑ), «Ο κινηματογραφικός Κάφκα»- Ιουλία Μέρμηγκα (διδακτόρισσα Κινηματογραφικών και Πολιτισμικών Σπουδών), «Καφκικά ηχοτοπία»
- Αγγελική Πούλου (επίκουρη καθηγήτρια στην Ιστορία και Θεωρία της Σύγχρονης Τέχνης, Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου ΕΚΠΑ), «Μεταμορφώσεις της σκηνής και της μηχανής»
Τη συζήτηση θα συντονίσει η Ρέα Βαλντέν (επίκουρη καθηγήτρια στη Σκηνοθεσία Κινηματογράφου, Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου ΕΚΠΑ).
20.15 Προβολή ταινίας
«Το κάστρο» (1997) του Michael Haneke (με ελληνικούς και αγγλικούς υποτίτλους)Την ταινία θα προλογίσει η Άννα Πούπου (επίκουρη καθηγήτρια στην Ιστορία και Θεωρία Κινηματογράφου, Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου ΕΚΠΑ)
«Το κάστρο»
Σκηνοθεσία: Μίχαελ Χάνεκε
Ο χωρομέτρης Κ. έχει σταλεί από την υπηρεσία του σε ένα χωριό για να αναλάβει εκεί τα καθήκοντά του. Φτάνοντας, ωστόσο, διαπιστώνει ότι κανείς δεν γνωρίζει κάτι για αυτή τη μετάθεση. Ο Κ. επιχειρεί να εισχωρήσει στο κάστρο, την έδρα της ανώτερης, κατά τα φαινόμενα, διοίκησης. Όμως, δεν του επιτρέπεται η είσοδος. Στο πανδοχείο του χωριού τον περιμένουν δύο υποτιθέμενοι βοηθοί που δεν έχουν ιδέα για το επάγγελμά του. Ο Κ. προσπαθεί ξανά και ξανά να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Μάταια. Ό,τι προσπάθεια κάνει, πέφτει στο κενό. Ο Κ. χάνεται σε έναν λαβύρινθο γεγονότων που αποδεικνύονται αποκυήματα της φαντασίας.
Με αλάνθαστο ένστικτο και αυστηρή φόρμα μεταφέρει ο Χάνεκε στη μεγάλη οθόνη το «καφκικό αίσθημα», τη διάχυτη στο μυθιστόρημα πνιγηρή ατμόσφαιρα αδιεξόδου.
Ηθοποιοί: Ούλριχ Μύε, Σουζάννε Λόταρ, Φρανκ Γκήρινγκ, Φέλιξ Άιτνερ, Νίκολαους Παρύλα, Αντρέ Άιζερμανν
Φωτογραφία: Γίρι Στιμπρ
Σκηνοθεσία: Μίχαελ Χάνεκε
Μοντάζ: Αντρέας Προχάσκα
Παραγωγή: WEGA-Film, ORF, ARTE
Προέλευση: Γερμανία, Αυστρία
Έτος παραγωγής: 1996
Διάρκεια: 123΄
Γλώσσα: Γερμανικά με αγγλικούς και ελληνικούς υπότιτλους
Λεπτομέρειες
Goethe-Institut Athen
Ομήρου 14-16
106 72 Αθήνα
Γλώσσα: Ελληνικά
Τιμή: Είσοδος ελεύθερη
210 3661044 kultur.athen@goethe.de