Ντοκιμαντέρ
Στα πλαίσια των «Εβδομάδων της γερμανικής γλώσσας»
Γερμανία // 94 Λεπτά // 2017 // Σκηνοθεσία: Charly Hübner und Sebastian Schultz
"Να μείνω ή να φύγω;" έτσι ονομάζεται ένα τραγούδι του συγκροτήματος "Feine Sahne Fischfilet", το οποίο είναι ένα από τα πιο επιτυχημένα punk συγκροτήματα. Το ερώτημα αυτό αφορά πολλές γενιές μεγαλωμένες στην Πρώην Ανατολική Γερμανία. Η ψυχή του συγκροτήματος έιναι ο Jan "Monchi" Gorkow, ο οποίος αποστρέφεται τον φανατισμό στο χώρο του ποδοσφαίρου και μετατρέπεται σε μία μουσικόφιλη εξέχουσα μορφή, η οποία αντιτάσσεται στον αυξανόμενο δεξιό εξτρεμισμό. Η "Αδάμαστη καρδιά" κτυπά στο σώμα ενός θυμωμένου και συναισθηματικά φορτισμένοου, τριαντάχρονου άντρα, με παραπανίσια κιλά, ο οποίος βρίσκει τη δύναμη και την αντοχή που κρύβει η ψυχή του με το να αγωνίζεται εναντίον του φασισμού.
Πίσω