Μαριάννα Χάλαρη
Σε μετάφρασή της κυκλοφορούν έργα Γερμανών φιλελλήνων του 19ου αιώνα καθώς και ένα ιστορικό μυθιστόρημα, αλλά και παιδικά βιβλία γνώσεων. Συνεργάζεται με μεταφραστικές εταιρείες, και μεταφράσεις της έχουν δημοσιευτεί σε ιστοσελίδες ελληνογερμανικού ενδιαφέροντος (Litrix.de και diablog.eu).
Διαδικτυακό Σεμινάριο για μεταφραστές στις 09.11.20:
Τα πολιτισμικά συμφραζόμενα στη μετάφραση λογοτεχνίας
Τα πολιτισμικά συμφραζόμενα στη μετάφραση λογοτεχνίας