© Nelly Tragousti
Η Michaela Prinzinger γεννήθηκε το 1963 στη Βιέννη. Ζει ως συγγραφέας και μεταφράστρια στο Βερολίνο και το Λέιντεν της Ολλανδίας. Έχει σπουδάσει Βυζαντινολογία και Νεοελληνική Φιλολογία και Τουρκικές/Ισλαμικές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης. Το 2015 έλαβε το Αυστριακό Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνικής Μετάφρασης. Εμπνεύστηκε και δημιούργησε τη διαδικτυακή πύλη πολιτισμού www.diablog.eu - ελληνογερμανικές συναντήσεις. Διευθύνει σεμινάρια και στηρίζει στο ξεκίνημά τους νέους μεταφραστές. Έχει μεταφράσει έργα, μεταξύ άλλων, του Πέτρου Μάρκαρη, της Ρέας Γαλανάκη, της Ιωάννας Καρυστιάνη, της Μαρίας Στεφανοπούλου.