New Stages Southeast | Κύπρος , 10.–12.9.2021
Ενοχή και ντροπή
![Κείμενα των συμμετέχονων Η εικόνα δείχνει στοίβες από φύλλα χαρτιού τυπωμένα το ένα δίπλα στο άλλο με κείμενο πάνω τους.](/resources/files/jpg1072/workshop-formatkey-jpg-w983.jpg)
«Ενοχή και ντροπή» είναι το θεματικό επίκεντρο του τέταρτου από τα συνολικά επτά εργαστήρια για συγγραφείς, που θα πραγματοποιηθούν το 2021 στα πλαίσια του προγράμματος New Stages Southeast. Το εργαστήρι πραγματοποιήθηκε στις 10-12 Σεπτεμβρίου 2021 στη Λευκωσία, με συντονίστρια την Ulrike Syha.
Το εργαστήρι στη Λευκωσία ήταν το τέταρτο από τα συνολικά επτά εργαστήρια για συγγραφείς. Το θέμα του εργαστηρίου ήταν η «Ενοχή και ντροπή».
Το New Stages Southeast είναι ένα πρόγραμμα των Ινστιτούτων Γκαίτε στην περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, το οποίο επικεντρώνεται στην προώθηση επίκαιρων και σχετικών κοινωνικών θεμάτων στο σύγχρονο θέατρο. Το πρότζεκτ θα συνεχιστεί το επόμενο έτος με μια ακόμα σειρά εργαστηρίων. Η τελευταία φάση του εργαστηρίου κατά το τρίτο έτος είναι ένα ταξίδι στη Γερμανία, όπου οι συγγραφείς θα μπορούν να παρουσιάσουν τα κείμενά τους στο κοινό.
Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, οι συμμετέχοντες έκαναν μικρές γραπτές εργασίες σε διαφορετικά θέματα. Μεταξύ άλλων, οι συμμετέχοντες έπρεπε να γράψουν έναν διάλογο στον οποίο ο ένας χαρακτήρας λέει στον άλλον ένα εμφανές ψέμα. Εκτός από τις γραπτές εργασίες, τα έργα των συμμετεχόντων παρουσιάστηκαν και στη συνέχεια συζητήθηκαν στην ομάδα, με τους συμμετέχοντες και τη συντονίστρια να δίνουν ανατροφοδότηση. Ανάμεσα στα διάφορα πρότζεκτ που παρουσιάστηκαν ήταν ένα που ασχολείται με τις επιπτώσεις του τοξικού ανδρισμού στους άνδρες ή ένα που ασχολείται με επτά διαφορετικές πτυχές της βίας. Επιπλέον, συζητήθηκαν οι διαφορές στη θεατρική σκηνή στις διάφορες χώρες.
Οι συμμετέχοντες προέρχονταν από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, τη Βουλγαρία, την Κροατία, τη Ρουμανία και την Κύπρο. Συντονίστρια του εργαστηρίου ήταν η βραβευμένη Γερμανίδα συγγραφέας Ulrike Syha και ο Χρήστος Γεωργίου, διευθυντής του CCOITI, θεατρολόγος, θεατρικός σκηνοθέτης, διευθυντής παραγωγής και ανεξάρτητος σύμβουλος. Οι συμμετέχοντες ήταν οι: Μάριος Κωνσταντίνου, Μαρία Κυριακού, Μαρία Ιόλη Καρολίδου, Achim Wieland, Galina Georgieva, Ionut Sociu, Bojana Vidosavljevic, Ivana Vuković και Anita Čeko.
Ulrike Syha
Συντονίστρια εργαστηρίου, θεατρική συγγραφέας, μεταφράστρια
Η συντονίστρια του εργαστηρίου, Ulrike Syha
| © Goethe-Institut, Andreas Loucaides
Πιστεύω ότι πρόκειται για μια πολύ ζωντανή ομάδα και μια πολύ γόνιμη ανταλλαγή, διότι έχουμε συμμετέχοντες από διάφορες χώρες και μαθαίνουμε πολλά για την κατάσταση στη Νοτιοανατολική Ευρώπη. Είχαμε μια εκτεταμένη ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τα αντίστοιχα θεατρικά μας συστήματα και τις διαφορές ή τις ομοιότητες που υπάρχουν, καθώς επίσης και για θέματα (όπως) ποια είναι τα ερωτήματα που θέτουν οι θεατρικοί δημιουργοί στις χώρες μας ή που το κοινό θα ήθελε να απαντηθούν. Δουλεύουμε επίσης πάνω σε κείμενα και κάνουμε κάποιες ασκήσεις γραφής.
Δεν είναι τόσο εύκολο να πούμε αν αυτό το εργαστήριο ήταν επιτυχημένο ή όχι ή τι μπορεί να κερδίσουν οι συμμετέχοντες από αυτό. Η προσωπική μου εμπειρία με αυτού του είδους τα προγράμματα είναι πάντα ότι χρειάζεται πολύς χρόνος για αφομοίωση μέχρι να γίνει αντιληπτό στη συνέχεια αν δημιουργήθηκαν νέα δίκτυα ή νέες συνδέσεις με άλλους συγγραφείς. Και συνήθως ο διάλογος μεταξύ των ανθρώπων, ακόμη και την ώρα του δείπνου ή κατά τη διάρκεια του διαλείμματος για καφέ, είναι το πιο ουσιαστικό κομμάτι. Ελπίζω βέβαια ότι κάποιοι θα πάρουν μαζί τους και νέες ιδέες για τα έργα τους και για τα πρότζεκτ στα οποία δουλεύουν.
Χρίστος Γεωργίου
Εκτελεστικός διευθυντής του CCOITI (Κυπριακό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου), θεατρολόγος, θεατρικός σκηνοθέτης, διευθυντής παραγωγής
© Χρίστος Γεωργίου
Ποιες προκλήσεις έχουν να αντιμετωπίσουν οι θεατρικοί συγγραφείς στην Κύπρο;
Λόγω όλων των θεμάτων που αντιμετωπίζει η κυπριακή κοινωνία μέχρι σήμερα, με το Κυπριακό ζήτημα άλυτο για τόσα χρόνια, με την οικονομική κρίση, έχει ωριμάσει η ανάγκη για κοινωνική αυτογνωσία και διαμόρφωση μιας κυπριακής ταυτότητας, για την επίτευξη της οποίας η εγχώρια θεατρική γραφή προσφέρεται ως ένα από τα πιο αποτελεσματικά μέσα. Κατά συνέπεια, τα τελευταία οκτώ χρόνια ακούγεται μια σειρά νέων "φωνών" στο κυπριακό θέατρο, οι οποίες εκφράζουν νέους θεματικούς προσανατολισμούς. Κάποια από αυτά τα έργα, τα οποία γράφτηκαν τόσο από νέους όσο και από πιο έμπειρους θεατρικούς συγγραφείς, αναπτύχθηκαν στη βάση τοπικών θεμάτων, τα οποία προσεγγίζονται μέσα από νέες οπτικές γωνίες. Άλλα έργα επιδιώκουν να δημιουργήσουν ένα πιο ευρύ, από εθνική προοπτική, περιβάλλον, με μια ψυχολογική ή υπαρξιακή ματιά.
Πιστεύετε ότι το πρόγραμμα «New Stages Southeast» μπόρεσε να βοηθήσει τους ντόπιους θεατρικούς συγγραφείς στο έργο τους; Με ποιους τρόπους;
Το πρότζεκτ «New Stages Southeast» δίνει βήμα στους ντόπιους επαγγελματίες θεάτρου να συνεργαστούν με θεατρικούς συγγραφείς, σκηνοθέτες και δραματουργούς από τη Νοτιοανατολική Ευρώπη και τη Γερμανία, να εργαστούν πάνω σε νέα έργα και να ξεκινήσουν έναν δημιουργικό διάλογο, να συζητήσουν τρέχοντα ζητήματα του θεάτρου στις χώρες τους και να αναπτύξουν νέα θεατρικά έργα.