Προβολή
Οι αόρατοι - Θέλουμε να ζήσουμε
Δράμα
Στα πλαίσια των «Εβδομάδων της γερμανικής γλώσσας»
Γερμανία // 110 Λεπτά // 2017 // Σκηνοθεσία: Claus Räfle
Αυτή η κινηματογραφική ταινία, που είναι εν μέρει ντοκιμαντέρ, έχει ως θέμα το κρύψιμο κάποιων Εβραίων προσφύγων εν όψει της καταδίωξης των Εβραίων στο Βερολίνο κατά τη διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου. Οι σκηνές, οι οποίες βασίζονται σε αληθινά γεγονότα και αληθινές εμπειρίες των τεσσάρων χαρακτήρων της ταινίας εναλλάσσονται με τις λεπτομερείς συνεντεύξεις των επιζώντων αυτόπτων μαρτύρων εκείνης της εποχής. Τέσσεροις Εβραίοι έφηβοι καταφέρνουν να μείνουν στη αφάνεια σε μία εποχή, όπου η εκδίωξη και οι συλλήψεις των Εβραίων στο Βερολίνο κορυφώνονται.
Σε συνεργασία με τον Όμιλο Φίλων Κινηματογράφων
Λεπτομέρειες
Cine Studio, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Λεωφ. Μακεδονίτισσας 46
2417 Λευκωσία
Γλώσσα: Γερμανικά; Υπότιτλος: Αγγλικά
Τιμή: Ελεύθερη είσοδος
info.nikosia@goethe.de
Μέρος της σειράς Εβδομάδες Γερμανικής Γλώσσας