აზერბაიჯანში კულტურათაშორისი ურთიერთობებისა და ენის სწავლების სფეროში გოეთეს ინსტიტუტი მართლაც უმნიშვნელოვანესი აქტორია. ამ პროცესში ის მჭიდროდ თანამშრომლობს ენების სწავლების ცენტრთან (SLZ) და გერმანულ სამკითხველო დარბაზთან აზერბაიჯანის უცხო ენების უნივერსიტეტში. 1990 წლიდან ის მხარს უჭერს გერმანულ-აზერბაიჯანულ კულტურის ასოციაციას „კაპელჰაუსი“  (მსოფლიო კულტურული საზოგადოების კავშირის ფარგლებში). 2017 წელს დაარსდა გოეთეს ცენტრი, რომელიც გერმანიასა და აზერბაიჯანს შორის კულტურათაშორისი თანამშრომლობისთვის ახალ შესაძლებლობებს ქმნის.
კლიმატის კონფერენციის დროს, ბაქოს ქუჩებში მოძრაობდა ხელოვანისა და კლიმატის აქტივისტის, გუსტავ მეცგერის (1926-2017) „მობილი“. ავტომობილის სახურავზე დამონტაჟებული გამონაბოლქვის კუბი თანადროულად კლიმატის კონფერენციების ეფექტურობის ერთგვარი Memento Mori-ა.
Come Moon East Garten
კულტურის ასოციაცია „კაპელჰაუსსა“ და მაცხოვრის ეკლესიას შორის მდებარე ბაღი 2024 წლის დასაწყისიდან ბაქოს გოეთეს ცენტრმა სახელოვნებო და დისკურსულ სივრცედ აქცია. ამ დროიდან არსებული კონცეპტუალური ბაღი სახელწოდებით COME_MOON_EAST იქცა შეხვედრების ადგილად პერფორმანსებისთვის, კინოჩვენებებისთვის, წიგნების პრეზენტაციებისა და ყოველგვარი სახის კომუნიკაციისთვის.
გერმანიის ციფრულად შეცნობა
ჩვენს ციფრული ბიბლიოთეკა ONLEIHE-ზე თქვენს განკარგულებაშია ათი ათასობით გერმანულენოვანი მედიაი - უფასოდ და 24 საათის განმავლობაში.
ციფრული ბიბლიოთეკა
Onleihe გოეთეს ინსტიტუტის უფასო ციფრული ბიბლიოთეკაა. ამჟამად ის მოიცავს 23,000 გერმანულენოვან ელექტრონულ წიგნს, ასევე აუდიოწიგნებს, მასალებს გერმანული ენის შემსწავლელებისთვის, ჟურნალებსა და სხვა რესურსებს.
Titelbild - Onleihe: Die digitale Bibliothek Illustration: Maria Tran Larsen © Goethe-Institut Illustration: Maria Tran Larsen © Goethe-Institut
გერმანული ენის შემსწავლელი ცენტრი
ნებისმიერ ადგილზე, იქნება ეს აზერბაიჯანში, გერმანიაში თუ ონლაინ - ჩვენ ვართ თქვენი სანდო პარტნიორი წარმატებული გერმანული ენის სწავლაში კვალიფიციური მასწავლებლების დახმარებით.
გერმანული ენის გამოცდები
ჩვენ გთავაზობთ გერმანული ენის გამოცდებს A1 დან C2 დონის ჩათვლით. გოეთეს სერტიფიკატები საერთაშორისო დონეზე აღიარებული ენის დამადასტურებელი დოკუმენტებია პროფესიული ან სასწავლო მიზნებისთვის.
PASCH
ინიციატივა „სკოლები: მომავლის პარტნიორები“ (PASCH) წარმოადგენს მსოფლიოს მასშტაბით 2,000-ზე მეტ PASCH სკოლას, რომლებიც განსაკუთრებული კავშირით არიან გერმანიასთან.